Platforma VK Ostrava - platformavkostrava@seznam.cz

Clanky

  • Navstevnostdnes: 2 | za týden: 22 | za měsíc: 140 | celkově: 13232

Trochu jiný pohled na probíhající projekty pro mládež ČlánkyS velkým zájmem jsem spolu s ostatními čekal dlouho avizovaný článek pana Žurka no někoho dalšího ze Správní rady týkající se mládeže a rozjetých projektů…

Trochu jiný pohled na projekty pro mládež

Dovolím si připomenout jen jeho příslib z Diskuse ze dne 30.06.2014 10:49: “Na základě jednání správní rady, ve čtvrtek minulého týdne, se připravuje obsáhlý článek - informace ke všem aktivitám v oblasti mládeže

Místo očekávaného jeho zasvěceného pohledu nechalo toho vedení klubu napsat nově příchozího koordinátora projektů malou informativní „svodku“ jeho práce za první měsíc, co v klubu působí, ze které se čtenář logicky dozvěděl daleko méně, než v článcích, které už na tomto webu byly zveřejněny dříve (např. „Máme ambici být špičkovým extraligovým klubem – proto pracujeme s mládeží!“).

Jako iniciátor zmíněných čtyřech projektů pro mládež si proto dovolím vlastní pohled na dosavadní průběh realizace těchto projektů (z nejrůznějších důvodů již na realizaci těchto projektů nejsem přizýván a tudíž je nejsem schopen přímo ovlivňovat a řídit)

1.       Volejbal bez hranic TOTÁLNÍ FIASKO!!! z pohledu hlavního cíle tj. dosáhnout politické podpory tohoto projektu na úrovni nejvyššího vedení měst (společná příhraniční spolupráce při výchově a vzdělávání volejbalové mládeže). Nikdo ze zbývajících členů Správní rady nedokázal již připravenou schůzku zástupců vedení měst dotáhnout do zdárného konce včetně podpisu Memoranda o příhraniční spolupráci vedení města Ostravy, Bielsko-Biale a Žiliny a o podpoře tohoto projektu. S takovou to politickou podporou by se těmto klubům logicky daleko lépe šlo i do regionálních programů a čerpalo finance na tuto činnost! Setkat se a potvrdit si spolupráci jen na úrovni vedení jednotlivých volejbalových klubů jsme mohli již před půl rokem… Je na škodu, že se taky zde neprezentuje snaha klubu zapojit naše juniory do obdobné oficiální soutěže v blízkém Polsku – to považuji za velice správný směr, protože náš systém juniorských soutěž neposkytuje potřebný objem kvalitních utkání během sezóny! Dle mých informací jednání na toto téma s polskou stranou zdárně probíhají.

2.       Ostravský volejbal – tady je potěšující přehled škol a našich základen, které se postupně pomalu rozrůstají a máme tam zapálené trenéry a učitele, ale z hlediska principu tohoto projektu jde jen o jednu část tohoto projektu! Vytratila se tady například má snaha rozjet spolupráci zejména s nejbližšími ZŠ (co se týče vzdálenosti od haly SAREZA), které dříve nepochopitelně zůstávaly stranou a kde taky jsou většinou již volejbalové kroužky. Jde i o to, že kde už jinde oslovovat a podchycovat ty nejmladší žáky – na těchto školách budou mít jejich rodiče nejmenší problém s dojížděním k nám, kam koncepčně chceme stáhnout hlavní aktivity našeho klubu. Taky by nás k této spolupráci s nimi měla vést snaha využívat jejich sportoviště pro naše potřeby (bylo dohodnuto např. v přijatelných odpoledních hodinách využití tělocvičny ZŠ Ostrčilova v dalším školním roce pro trénink našeho B-týmu aby nemusel již letos trénovat v nesmyslné době od 21 do 23 hod…). Zároveň by určitě všechny zajímalo, jak probíhá jednání o výstavby pěti nových venkovních kurtech (projekt zpracován ve spolupráci s vedením SAREZA a měl být předložen vedení města Ostravy). Další důležitou součástí je zapojení se našeho klubu do systému školních turnajů ve volejbale a v přehazované, které se hrají v rámci města Ostravy – jde hlavně o celkový přehled o vhodných somatotypech, kteří pak mohou být oslovováni.

3.       Talent pro extraligu – jednoznačným úspěchem je již podepsání prvních smluv s oslovenými mladými hráči a jejich rodiči (zde by čtenáři jistě uvítali jejich seznam), kterým bude klub věnovat zvýšenou péči a s jejichž pomocí naopak můžeme počítat do dosažení jejich 25-ti let. Tady vedení klubu čeká největší práce zejména v citlivém rozdělení pravomocí mezi jednotlivými trenéry, protože mladí hráči běžně hrají a budou hrát ve více věkových kategoriích a na všech trenérských postech máme odborně velmi erudované trenéry, kteří musí společně se přizpůsobit hlavním cíli tohoto projektu – připravit mladé hráče pro extraligu dospělých!!! Z tohoto pohledu nás čeká nejvíce práce zejména v kategorii žáků, která je svým cílem nejvíce vzdálena principům tohoto projektu (ochrana zdraví, zamezení přetěžování, rozvíjení kompenzačních sportu a aktivit, atd. atd.). Vedení klubu i trenéři této kategorie by se už konečně měli přestat unášet sebeuspokojením vyplývajícím ze zisku mistrovských titulů (je to jen jedno z měřítek a nemůže být cílem!) a zodpovědní lidé v klubu by měli podrobit tréninkový proces u žáků hlubší analýze.

Téměř bez povšimnutí zbytku vedení klubu se začíná rozvíjet i další z avizovaných projektů pro mládež – Partner VK Ostrava, jehož cílem je začít už konečně využívat šikovných lidí ochotných pomáhat našemu klubu, tyto lidi aktivně vyhledávat a oslovovat. Prvními „vlaštovkami“, kteří nabídli svou pomoc jsou dva členové B-týmu Jarda Nekola (nabízí trenérskou pomoc u nejmladších), Dalibor Pudich (má zájem o trenérskou práci v kategorii kadetů a juniorů, kde může uplatnit i své zkušenosti z vedení kondičních tréninků) a náš junior Ondřej Miklosz (rád by si v udělal trenérskou licenci a nabízí se jako „skaut“ při vyhledávání talentů na školách). Uvidíme, jak jejich aktivitu vedení klubu přivítá.

Závěrem chci zdůraznit, že každému již musí být jasné, že v oblasti nových projektů pro mládež se v této oblasti v našem klubu konečně po letech již „ledy pohnuly“ a i příchod Ivana Pelikána je pro náš klub velkým příslibem. Zajímavá je určitě například i avizovaná spolupráce VK Ostrava s polským klubem TS Volley Rybnik, která by měla v sezóně 2014/15 probíhat na úrovni minivolejbalu (pro dětí 10 - 13 let).

Celkovým odrazem situace je i nebývalý zájem o náš klub z řad výborných mladých hráčů, kteří projevili v poslední době zájem o přestup k nám, což jistě ještě zvyšuje prestiž našeho klubu.

Ing. Ivan Cap

P.S.  tento článek byl oficiálně zaslán ke zveřejnění na klubovém webu a doteď k tomu nedošlo - současná strategie S4 = "mrtvý brouk"...